27 лютого, Вівторок, 2024
A- A A+

У минулому році компанія Microsoft анонсувала попередню версію (Technical Preview) своєї нової операційної системи Windows 10. За час, що минув після анонсу, було зібрано величезну кількість інформації і безліч відгуків від користувачів в рамках масштабної програми тестування Windows Insiders (1,7 млн осіб, 800 тисяч відгуків по 200 тисячам тем), багато з яких вплинули на розробку операційної системи і лягли в основу наступної важливої попередньою версією - Consumer Preview.

Microsoft відзначає, що при розробці Windows 10 вона працювала за трьома основними напрямками: мобільність, приватність і природне взаємодія з програмним забезпеченням (використання пера, голосу, очей, сенсорного введення, жестів) з розрахунком на максимально широке кількість пристроїв.

 

Насамперед корпорація пообіцяла безкоштовні оновлення до Windows 10 для всіх пристроїв під управлінням Windows 8 / 8.1 (у тому числі Windows Phone 8.1) і Windows 7, але тільки протягом першого року використання ОС - далі за неї доведеться платити. Вельми щедро з боку Microsoft. Це відображає новий погляд на Windows як на одну з найбільших інтернет-служб на планеті.

Крім таких відомих змін, як меню Пуск з живими іконками і можливість запуску сенсорних додатків у вікні, був продемонстрований оновлений центр повідомлень Action Center, в нижньому правому кутку біля годинника. У ньому виводяться, крім звичайних повідомлень, інформація про виклики Skype, сигнали будильника, повідомлення магазину додатків, нагадування календаря і так далі.

Розділ налаштувань в сенсорному інтерфейсі також був перероблений і об'єднаний з панеллю керування. Важливою функцією, про яку було відомо і раніше, є Continuum, що дозволяє перемикати інтерфейс ОС з планшетного в настільний, що дуже зручно для гібридних пристроїв.

Одним з ключових нововведень є інтеграція Cortana. На презентації було продемонстровано роботу голосового помічника англійською мовою. Функція працює, через хмару. У нижньому лівому куті екрану викликається інструмент Notebook - свого роду домашня сторінка голосового помічника, на якій виводяться відомості про те, що Cortana знає, яку інформацію відстежує і яку вважає корисною для власника пристрою.

Зрозуміло, голосовий помічник був оптимізований для ПК, наприклад, він може відкрити слайди PowerPoint по команді або фотографії за певне число і так далі. Cortana допомагає розширити багатозадачність системи: наприклад, працюючи з таблицями в Excel, можна одночасно доручити голосовому помічнику створити лист певного адресату або задати нагадування.

Windows 10 принесе зміни й на мобільну платформу (буде спеціальна версія для пристроїв з діагоналлю менше 8 дюймів - колишня Windows Phone). Серед змін - можливість установки напівпрозорих шпалер, в тому числі на міжблочний простір домашнього екрану, а недавно встановлені програми тепер виносяться у верхню частину загального списку, центр повідомлень отримав нові функції і синхронізується з ПК, був перероблений і розділ налаштувань (який став зручніше і зрозуміліше , але не відповідає налаштуванням на ПК).

За допомогою Cortana тепер можна начитувати текст повідомлення, причому голосовий помічник володіє складною пунктуацією, включаючи навіть хештеги. У розділі повідомлень вся переписка, в тому числі з Skype і інших IP-месенджерів, виводяться під різними кольорами в єдиному потоці (за окремими співрозмовникам).

Ми ще в квітні минулого року чули про універсальні додатках для різних версій Windows, але на ділі їх практично не існувало. Тепер же їх переваги були продемонстровані - насамперед на прикладі сенсорного пакета Office. Microsoft вже демонструвала сенсорну версію Office для Windows, але досі вона недоступна, незважаючи на запуск Office для iOS і Android. Мабуть, вийде вона разом з Windows 10. Продемонстрована версія Word на смартфоні Lumia 1520 має інтерфейс, відмінним від поточної WP-версії додатка, і нагадує варіанти для iPad.

Microsoft відзначає, що відтепер користувачеві не потрібно йти на компроміси при використанні мобільного застосування: практично всі можливості настільних програм тут присутні, можна навіть переглядати анімацію в PowerPoint і виводити презентацію на великий екран за допомогою бездротової технології Miracast. Outlook на смартфоні і ПК при роботі з листами тепер використовує движок Word з розширеними можливостями форматування.

Перероблений був і календар, який тепер виглядає однаково на всіх пристроях Windows з урахуванням різного формату екранів. Додаток для перегляду фотографій теж було серйозно покращено і стало універсальним. Воно просте і виводить зображення у вигляді великих мініатюр, автоматично групуючи по датах, альбомами, каталогами і так далі. З'явилася функція створення фотоальбомів і автоматичного поліпшення фотографій. Також було продемонстровано нове універсальне додаток карт, що використовує переваги Cortana. Наприклад, можна дати команду запам'ятати, де припаркований автомобіль.

Найголовніше універсальний додаток - це принципово перероблений веб-оглядач з кодовим ім'ям Project Spartan, про який вже ходило чимало чуток. Насамперед, він отримав новий движок, а також новий спрощений інтерфейс. Браузер дебютує на ПК, а з часом з'явиться і в мобільній версії Windows 10. У ньому з'явиться функція, за допомогою якої можна буде поділитися посиланням у вигляді скріншоту сторінки (його можна підрізати, додати позначки, в тому числі за допомогою пера).

Враховуючи, що автоматичний режим для читання не завжди оптимально може перетворити сторінки, Microsoft починає просувати спеціальний веб-стандарт для розробників сайтів. З'явилася вбудована підтримка PDF-файлів. Інтеграція Cortana дозволяє персонального помічника відстежувати введення в адресний рядок і швидко надавати відповідь, наприклад, про погоду. Або при спробі замовити квиток Cortana може спростити процес, знаючи, що у когось з родичів уже запланована поїздка. При пошуку ресторану помічник теж готовий дати корисну пораду.

Перероблено було і ігровий напрямок ОС. На думку Microsoft, ігри - це щось особисте: сьогодні люди багато часу і сил присвячують віртуальним світам, ігри стали набагато більш соціальними. У додатку Xbox для Windows 10 з'явився список друзів і розділ повідомлень. Створюється враження, що всі системні програми консолі Xbox One перекочували в Windows 10. Варто відзначити, що додаток Xbox намагається інтегрувати всі ігри, встановлені на ПК, в тому числі з каталогу Steam. Окремо варто згадати нову функцію Game DVR для запису і редагування ігрового відео.

 

Наприкінці глава компанії Сатья Наделла (Satya Nadella) сказав, що Windows 10 створена для світу, де майже все залучено в цифрову середу, де користувачі можуть взаємодіяти з комп'ютерами самими природними способами, де важлива мобільність оточення, а не мобільність пристроїв, де чільну роль грають мобільні та хмарні технології, світі, в якому Windows стає службою з невпинним впровадженням нових функцій.

Наступний раз Microsoft обіцяє поділитися подробицями про Windows 10 на заходах Game Developers Conference, WinHEC, Mobile World Congress і Build.